רב שביצע השגחת כשרות למוצרים מיובאים זוכה מן ההאשמות נגדו

 

בימים אלה (11.9.08) ניתנה הכרעת דין על ידי בית משפט השלום בכפר-סבא (השופטת נ. בכור, ת.פ. (כ"ס) 1403/07 מדינת ישראל נ' פראובירט בנימין) במסגרתה זוכה מן ההאשמות נגדו רב אשר העניק ליבואן מזון אישורי השגחה.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:
הרב בנימין פראובירט (הנאשם) עסק בבדיקת מוצרים מיובאים מן המזרח הרחוק, ומתן תעודות הכשר, החל משנת 1998. באותן שנים, בשל מחסור בכח אדם ברבנות הראשית, נפוצה תופעה של "פרילנסרים" יוצאי הרבנות הראשית אשר נסעו למפעלים בחו"ל ובדקו את כשרות המוצרים בטרם היבוא, דוגמת הנאשם.
בשלב מסוים, התברר ליבואן כי הלקוחות אשר רוכשים ממנו את המזון המיובא, אינם מכירים בנאשם כסמכות בתחום הכשרות ולכן אינם מעוניינים לרכוש את המוצרים. בנוסף, בחלק מן המקרים, תוקף האישורים שהעניק הנאשם ליבואן המזון פג, והיבואן לא חידש את האישורים מאחר וממילא חלק מן הלקוחות לא הכירו בנאשם כסמכות בתחום הכשרות.
הנאשם טען כי לא סיפק ליבואן המזון תעודת כשרות אלא תעודת השגחה, בדבר איכות המוצרים, ולראייה על המוצרים שיובאו על ידי יבואן המזון ושנבדקו על ידי הנאשם, נכתב "בהשגחת הרב…" ולא צוינה המילה "הכשרה".
יבואן המזון טען כי בשנים הללו לא הייתה ברורה לו האבחנה בין "השגחה" לבין "כשרות" וכי הוא לא התעמק בכך. היבואן טען כי הנאשם הציג עצמו כסמכות בתחום הכשרות ועל כן יש להטיל את כל האחריות עליו. היבואן הורשע בשנת 1999 בעבירה על חוק איסור ההונאה בכשרות.
בבית המשפט הוסבר כי "משגיח" אינו מוסמך להעניק תעודת הכשר למזון מיובא, אלא תפקידו הוא למסור את הנתונים לאדם המוסמך להעניק תעודת הכשר, ושעל בסיס הנתונים שיימסרו, תונפק תעודת הכשר.

 

הכרעת בית המשפט:
בית המשפט קבע כי על פי העדויות שנשמעו בפניו, הנאשם התחייב להעניק ליבואן המזון "תעודת השגחה" ולא תעודת הכשר. בית המשפט התרשם כי היבואן המשיך לייבא מוצרי מזון שתוקף "תעודת ההשגחה" לגביהם פג, וכי היבואן עשה שימוש בשמות של רבנים נוספים אשר עבדו עימו בעבר והפסיקו, ועל כן קבע כי התנהגות היבואן הייתה מניפולטיבית, וניצלה את השטח האפור שבין "כשרות" ו"השגחה", מושגים אשר לא היו ברורים באותן שנים.
בית המשפט קבע כי הנאשם לא עבר על חוק איסור ההונאה בכשרות, וכי לא קיבל דבר במרמה, ולא הונה ביחס לכשרות מוצרים, ועל כן, זיכה את הנאשם מן ההאשמות נגדו.
שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהחלטה.