נדחתה תביעת משלח בינלאומי נגד יבואן

 

ביום 2.3.10 ניתן פסק דין על ידי בית משפט השלום בחדרה (השופט אהוד קפלן, ת.א 13872-12-08 חב' ישראל קרגו לוגיסטיק (אי סי אל) בע"מ נ' אי.אם.איי. – יורומרקט אינטרנשיונל בע"מ), במסגרתו נדחתה תביעה של משלח בינלאומי נגד יבואן.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

חברת ישראל קרגו לוגיסטיק (אי סי אל) עוסקת בשירותי הפצה ושינוע בינלאומיים, ובעמילות מכס ולוגיסטיקה (המשלח). חברת אי.אם.איי. – יורומרקט אינטרנשיונל עוסקת ביבוא ושיווק מוצרים לבתי מלון (היבואן). המשלח העניק שירותי שילוח ליבואן בקשר עם משלוח מסין המיועד לרשת בתי מלון. לטענת המשלח, בשל משלוח זה נותר היבואן חייב לו תשלום של כ-7,500 ש"ח שלא נפרע. היבואן טען כי הסחורה הגיעה לארץ באיחור והיו בה חוסרים, דבר אשר גרם לכך שהלקוח שלו בארץ נאלץ לפנות לגורם אחר ולרכוש ממנו את הסחורה, וכך ירדה לטמיון עסקת היבוא. היבואן טען כי  הוא ניהל מו"מ עם נציג המשלח ונאות לבסוף לשלם לו סכום של 2,700 ש"ח לסילוק המחלוקת. המשלח טען שמעולם לא סוכם דבר כזה, וכי רוב הסחורה הגיעה לארץ ואותרה באופן מיידי ורק חלק קטן מהחבילות אותר לאחר 4 ימים. היבואן טען בנוסף כי הנוהג בענף הוא שהמשלח אינו מאפשר את שחרור המטען מן המכס כל עוד יש לו טענות בדבר חוב כספי של היבואן אליו, דבר אשר מוכיח כי במקרה זה לא נותרו למשלח תביעות בעניין.

 

פסק דינו של בית המשפט:

בית המשפט אימץ את טענת היבואן כי שחרור הסחורה מפיקוח המכס מעיד על ויתור יתרת החוב מצד המשלח. בית המשפט ציין כי אם היו למשלח טענות כספיות בעניין המשלוח, נסיון החיים מלמד כי היה מחזיק בו ולא מאפשר את שחרורו מפיקוח המכס. בנוסף, צוין כי המשלח הביא לעדות נציג שלא היה מעורב באופן ישיר במו"מ עם היבואן.
לאור כל האמור, דחה בית המשפט את תביעת המשלח וחייב אותו בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך של 2,000 ש"ח + מע"מ. שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק-הדין.