נגזר עונשם של יבואני מוצרים אורגניים שהורשעו בהונאה בכשרות

 

בימים אלה (27.10.08) ניתן גזר-דין על ידי בית משפט השלום בפתח-תקווה (השופטת ליה לב און, ת.פ. (פתח-תקווה) 2213/07 מדינת ישראל נ' מלול יוחנן ואח') במסגרתו הטיל בית המשפט עונשי מאסר על תנאי וקנסות כספיים על אחים שהם בעלי עסק ליבוא מוצרים אורגניים, בעיקר מן המזרח הרחוק.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

הנאשמים הם אחים ובעלי עסק ליבוא מוצרי אורגניים מהמזרח הרחוק וממדינות נוספות, ומכירתם לחנויות טבע ברחבי הארץ. האחים הורשעו בשלושה אישומים שונים, אשר כללו בין היתר שימוש שעשו הנאשמים בשירותיו של רב לצורך הנפקת תעודות הכשר למוצרים המיובאים מן המזרח, למרות שהרבנות ביטלה את הסמכתו ליתן תעודות כשרות. כמו כן, שימוש בתעודות כשרות ביחס למוצרים שיוצרו בתאריכים שונים מאלה שלגביהם אישר הרב כי הם כשרים. בנוסף, ביחס למוצרים אחרים ציינו האחים כי הם כשרים על פי נשיא ארגון OK האמריקאי, וטענתם התבררה ככוזבת.
בימים אלה ניתנה החלטת בית המשפט בעניין עונשם, לאחר שקודם לכן הורשעו בעבירות על חוק איסור הונאה בכשרות.
בטיעונים לעונש הדגיש הסניגור כי מדובר בעבירות שבוצעו לפני זמן רב, כי באותן שנים בהן כביכול בוצעו העבירות החוק לא היה ברור ואף לא היו תקדימים, ועל כן ביקש להקל בעונשם. מנגד ביקשה המדינה להחמיר בעונשם של האחים, מאחר והם כפרו באשמה, ניהלו משפט ולא הודו, מאחר והם בעלי עבר פלילי ומעולם לא נטלו אחריות למעשיהם.

 

החלטת בית המשפט:

בית המשפט ציין כי לנאשמים עבר פלילי בעבירות דומות (מרמה, שימוש במסמך מזויף) וכי הם בחרו לנהל משפט ולא להודות, וכל אלה הם שיקולים להחמרה בעונש. מנגד, ציין בית המשפט כי חלוף הזמן הרב מהווה שיקול להקלה.
בסופו של דבר, הטיל בית המשפט על אחד האחים 9 חודשי מאסר על תנאי וקנס בגובה 12,000 ש"ח, ועל האח השני 8 חודשי מאסר על תנאי וקנס בגובה 10,000 ש"ח. עונשי המאסר המותנים יופעלו במידה ובתקופה של שלוש שנים יעברו הנאשמים עבירות מסוג של הונאה בכשרות או כל עבירה שיש בה יסוד של מרמה או זיוף.

המדינה יוצגה בישיבת מתן גזר הדין על ידי המתמחה ר. גז. הנאשמים יוצגו על ידי עו"ד א. צברי.