מאסר על תנאי וקנס לאדם שהתחמק מתשלום מס קנייה על סיגריות

 

בימים אלה (15.5.08) ניתן גזר-דין על ידי בית משפט השלום בחיפה (השופטת יעל פרדלסקי, ת.פ. 1132/08מדינת ישראל נ' שימילשוילי דוד), במסגרתו הטיל בית המשפט מאסר על תנאי וקנס על אדם שהורשע בהתחמקות מתשלומי מס קניה על סיגריות.

 

עובדות המקרה:
אגף המכס ערך מעקב אחרי מר שימילשוילי (הנאשם), ומצא כי הנאשם החזיק בדירתו או בחזקתו קופסאות סיגריות שלא שולם בגינם מס הקניה, כאשר סכום המס שלא שולם הגיע לסך של כ-56,000 ש"ח.
טענות הצדדים:
המדינה ביקשה להטיל על הנאשם מאסר על תנאי ממושך וקנס מרתיע, מאחר ומטרת מעשי הנאשם הייתה לגרוף לכיסו רווחים קלים, ומאחר והסיגריות שלא שולם בגינם המס לא עברו פיקוח של משרד הבריאות, ובכך סוכנה בריאות הציבור.
הנאשם טען כי הוא אדם מבוגר (בן 59), נטול הרשעות קודמות, עלה לישראל בשנת 1999 ומאז מתקשה למצוא עבודה. כמו כן, טען הנאשם לנסיבות משפחתיות שבגינם יש להתחשב בו. בנוסף, טען הנאשם כי יש להתחשב בכך שבחר להודות בעבירה ולחסוך מזמנו של בית המשפט.

החלטת בית המשפט:
בית המשפט התחשב בנסיבות העבירה ונסיבותיו האישיות של הנאשם, וציין כי בדרך כלל, אין במצב כלכלי קשה או בעיות משפחתיות או בריאותיות, בכדי לפטור את הנאשם ממאסר בפועל.
יחד עם זאת, במקרה זה בחר בית המשפט להקל בעונשו של הנאשם, והטיל עליו מאסר על תנאי של 6 חודשים למשך 3 שנים, וקנס בסך של 8,000 ש"ח.

המדינה יוצגה ע"י עו"ד חורי, הנאשם יוצג ע"י עו"ד בוריס שרמן מן הסניגוריה הציבורית.