יצואן של חפצי נוי שסחורתו ניזוקה במהלך הובלה לארה"ב יפוצה על ידי הביטוח

 

בימים אלה (5.10.08) ניתן פסק-דין על ידי בית משפט השלום בירושלים (השופט מ. בן-עטר, ת.א. (ירושלים) 3586/07 בן דוד יעקב נ' Landau's Express LTD ואח') במסגרתו חייב בית המשפט חברת ביטוח לפצות יצואן ששלח סחורה ללקוחותיו בחו"ל, ואשר ניזוקה במהלך ההובלה.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:
מר יעקב בן דוד (היצואן) הינו בעל חנות למוצרי יודאיקה וחפצי נוי, אשר נהג לבצע משלוחים של סחורה ללקוחותיו בחו"ל באמצעות חברת הובלות בינלאומית (Landau's Express). במקרה זה, שלח היצואן קערות ליל סדר לפסח וכן פסל ברונזה ללקוח בארה"ב, וטען כי המשלוח ניזוק בעת ההובלה, וכי האחריות נופלת לפתחה של חברת ההובלות וחברת הביטוח אשר ביטחה את המשלוח (הפניקס).
חברות ההובלות והביטוח טענו כי מאחר ומדובר בסחורה "שבירה", היה על היצואן לארוז אותה באריזת עץ, ומשלא עשה כן, אין הן חייבות לפצותו בגין הנזק שנגרם.
פסק-דינו של בית המשפט:
בית המשפט דחה את טענת חברת ההובלות והביטוח כי היה על היצואן לארוז את הסחורה באריזת עץ. בית המשפט קבע כי היצואן, אשר היה מעורב אישית באריזה, ארז את המשלוח בצורה נאותה ומקצועית.
בית המשפט קבע כי כתב התביעה לא פירש מהי עילת התביעה כנגד חברת ההובלות (האם על בסיס הפרת חוזה, האם על בסיס דיני הרשלנות) ולכן דחה את תביעת היצואן כנגד חברת ההובלות. בית המשפט ציין כי אין בכך שהוזמנה הובלה מחברת ההובלות, בכדי להטיל עליה אחריות, אם אחריות זו לא בוססה בראיות שהוצגו במהלך המשפט.
בית המשפט קיבל את תביעת היצואן כנגד חברת הביטוח וחייב אותה להשיב ליצואן את הסכום ששילם היצואן כפיצוי ללקוח, בשל הסחורה הפגומה שסופקה לו. בית המשפט דחה את טענת חברת הביטוח כי היה על היצואן להדביק את הסחורה שניזוקה או לתקנה בדרך אחרת ובכך להקטין את הנזק. בית המשפט קיבל בנקודה זו את טענת היצואן כי ככל שמדובר במוצרי נוי, אף לקוח לא היה רוכש סחורה שהודבקה או תוקנה.
היצואן יוצג ע"י עו"ד נ. שיפמן. חברת ההובלות וחברת הביטוח יוצגו ע"י עו"ד א. אורלי.
הערות:
במקרה זה התרשל היצואן בכך שלא פירט במפורש בכתב התביעה ואף לא ביסס בראיות את עילת התביעה כנגד חברת ההובלות. יחד עם זאת, לעובדה זו לא הייתה משמעות שכן התביעה כנגד חברת הביטוח התקבלה והיצואן פוצה בגין נזקיו. במקרים אחרים, דחיית התביעה כנגד חברת ההובלות עשויה להותיר את היצואן ללא כל פיצוי.